środa, 25 stycznia 2012

Świdwie - miejsce powrotów

Rezerwat Świdwie i droga do niego z wsi Zalesie zawsze sprawiała mi ogromną satysfakcję. Na niezwykłość tego miejsca składają się niezwykłe łąki, las i oczywiście rezerwat ptaków ze świetnym punktem widokowym. Warto wybrać się z lornetką! 

Parę dzisiejszych fotografii ( od dzisiaj, w związku z ACTA zdjęcia będą posiadały mój znak wodny):


Opis zaczerpnięty z Wikipedii: 

Rezerwat Ptactwa Świdwie – unikalny w skali europejskiej rezerwat ptactwa wodnego i błotnego. Leży na północnym zachodzie województwa zachodniopomorskiego w powiecie polickim, na południowym krańcu Puszczy Wkrzańskiej; obejmuje obszar ponad 890 ha jeziora Świdwie i podmokłe tereny wokół niego (bagniska, torfowiska niskie i trzcinowiska).

Ochroną objęto tutaj żurawie, wilgi, błotniaki – stawowy i łąkowy, strumieniówki, derkacze, gęsi – zbożowa, gęgawa i białoczelna, bataliony, chruściele i wiele innych. Łącznie w okresie lęgowym przebywa tu ponad 160 gatunków ptaków. Na obszarze rezerwatu znajduje się również terytorium łowieckie bielika. Ponadto Świdwie jest ważnym żerowiskiem i miejscem odpoczynku dziesiątek tysięcy ptaków na trasie ich wędrówek pomiędzy północną Skandynawią a basenem Morza Śródziemnego.

Wokół rezerwatu znajdują się dwie stacje ornitologiczne. Jedną (Stacja Ornitologiczna "Świdwie") zlokalizowano na skraju jeziora we wsi Bolków (gmina Dobra Szczecińska). Pracownicy stacji sprawują całoroczną pieczę nad rezerwatem, a po wcześniejszym uzgodnieniu oprowadzają wycieczki po jego terenie. Na terenie stacji znajduje się również ośrodek dydaktyczno-muzealny.

Druga stacja znajduje się nad Gunicą w Węgorniku. Jej pomosty i wieża widokowa stanowią doskonały punkt obserwacyjny.

Większą część jeziora zarastają trzcinowiska, w pozostałej części występują chronione grążel żółty i grzybieńczyk wodny oraz rzadkie rośliny wodne jak żabiściek pływający czy osoka aloesowata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz