niedziela, 4 marca 2012

Odwet "Żelaznego" - niedzielna inscenizacja

Dzisiaj uczestniczyłem inscenizacji historycznej zatytułowanej Odwet Żelaznego. 1 marca obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych - żołnierzy, którzy kontynuowali walkę po zakończeniu II wojny światowej z nowym wrogiem - komunistycznym reżimem, który zawładnął Polską. Jest to bardzo ciekawy okres naszej historii najnowszej, intrygujący i jeszcze pełen tajemnic. I kontrowersji. 

Inscenizacja była przeprowadzona z rozmachem przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Borujsko" (www.grhborujsko.vot.pl ) 

Takie "imprezy" wywołują u mnie zawsze mieszane uczucia. Co kieruje ludźmi angażującymi się w takie przedsięwzięcia? Patriotyzm? Fascynacja historią? Dobra zabawa? 

Z kolei ludzie, którzy przybyli oglądać inscenizację, zajadający się kiełbaskami i hot-dogami (sic!)  - czy aby na pewno wiedzą, czego dotyczy inscenizacja? Czy jest to lekcja historii czy może fajna niedzielna impreza na świeżym powietrzu? 

Czy dramat tych straceńczych wojowników otoczonych przez hordy KBW, UB, MO czy NKWD dotarł na pewno do widowni? Oby! 


No tak, przy okazji polecam płytę legendarnego (nie lubię tego słowa, ale tutaj chyba pasuje) zespołu        De Press "Myśmy rebelianci. Piosenki Żołnierzy Wyklętych".

Oto kilka moich zdjęć z dzisiejszego wydarzenia: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz